poniedziałek, 14 marca 2016

Torebka komunijna dla dziewczynki-jak uszyć?

woreczek satyna komunia
Jeśli nie możesz znaleźć w sklepie torebki do komunii, która w pełni ci odpowiada spróbuj uszyć własną. Najbardziej popularne są torebki z błyszczącej satyny. Muszę jednak od razu uprzedzić, że jest to bardzo niewdzięczny materiał do szycia. Bardzo się strzępi, trudno go zaprasować a przez to, że jest śliski trudno się go prowadzi pod stopką. Jeśli więc planujesz po raz pierwszy szyć taką torebkę zarezerwuj sobie 2-3 godziny. Satynę można kupić za kilkanaście złotych na allegro albo w zwykłym stacjonarnym sklepie z tkaninami za 22-29 zł/mb. Trochę drogo ale tutaj materiału potrzeba naprawdę niewiele. Generalnie torebka komunijna dla dziewczynki składa się z prostokąta, okrągłego denka i jeszcze jednego prostokąta na troczek o ile nie decydujecie się zastosować inne rozwiązanie. Jako trzymadełko może posłużyć gruby sznur, gumokoronka albo cieńsze sznurki satynowe. W przypadku torebki na zdjęciu główny prostokąt ma wymiary 46 cm
x 24 cm. Testowałam już różne proporcje i ta moim zdaniem jest najlepsza, bo taka pękata torebka na kształt sakiewki wygląda najlepiej. Uszyłam już kiedyś bardziej podłużną torebkę ale moim zdaniem wygląda gorzej tutaj.

Denko powinno być jak najmniejsze, wtedy torebka ładnie się układa. Ja odrysowałam od podkładki pod kubek o średnicy 11 cm, można użyć talerzyka, cyrkla. Po wycięciu należy wyciąć identyczne koło z flizeliny i naprasować na lewą stronę.
Jeśli chcecie mieć rączkę również z satyny to wycinacie prostokąt 33 cm x 6 cm. Należy go dwukrotnie zaprasować i przeszyć zwykłym ściegiem przy samym brzegu. 
Po wycięciu wszystkich części każą należy od razu obrzucić drobnym zygzakiem. Główny prostokąt od góry zaprasowujemy na 6 cm. Następnie prowadzimy dwa równoległe ściegi proste tak aby powstał tunel, przez który przewleczemy gumkę. Długość gumki to 20 cm. Krótsze boki dużego prostokąta należy zszyć ze sobą prowadząc ścieg 1 cm od brzegu. Powstaje nam swego rodzaju tunel który za pomocą fastrygi łączymy z kołem spodnim. Koło jest oczywiście dużo mniejsze dlatego równomiernie marszczymy. Robimy to wszystko po lewej stronie. Teraz możemy wszystko dookoła zszyć gęstym zygzakiem. Na koniec od środka przyszywamy jeszcze troczek, drobnym zygzakiem pamiętając o ryglowaniu. A już na sam koniec zostawiamy sobie dekorowanie. Tutaj możliwości jest bardzo wiele. Nasza torebka komunijna satynowa dla dziewczynki może być ozdobiona wstążkami, piórkami, perełkami, srebrną nitką i co tam jeszcze przyjdzie wam do głowy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...