sobota, 16 kwietnia 2016

Tutorial: jak uszyć girlandę z trójkątów?Dzisiaj krótki poradnik dla osób, które chcę samodzielnie uszyć girlandę z proporczyków do pokoju dziecięcego. Warto zrobić ją samodzielnie  bo wtedy można wybrać i połączyć wzory jakie lubimy oraz kolory, które pasują do danego pokoju. Uszycie girlandy nie jest trudne jednak zajmuje około 2 godziny czasu. Aby ją wykonać musicie mieć kawałki bawełny, lamówkę, przyda się także linijka, tektura na szablon i przybory do rysowania. Girlanda składa się z dwumetrowej lamówki białej bawełniane zaprasowanej ze skosu oraz z 6 trójkątów. Aby więc ją stworzyć trzeba mieć 12 trójkątów. Najpierw przygotowujemy sobie tekturowy szablon. Trójkąt ma mieć podstawę 16 cm i wysokość 20 cm, dolny kąt zaokrąglamy już na etapie szablonu dzięki czemu ładniej się potem wywija. 
Trójkąty podczas krojenia dobrze jest rozłożyć obok siebie tak aby powstało jak najmniej odpadu. Najszybciej taką pracę można wykonać przy pomocy noża obrotowego i maty samogojącej, gdyż wtedy można wycinać po kilka trójkątów jednocześnie.
*


Gdy mamy wycięte już wszystkie trójkąty łączymy je w pary. Składamy prawą stroną do siebie dwa trójkąty i spinamy szpilkami. Teraz jest czas na to, żeby je zszyć ze sobą. Robimy to ściegiem podstawowym w odległości nie większej jak 5 mm od brzegów. Na początku i na końcu ryglujemy, gdy zbliżamy się do dolnego zaokrąglonego kąta zwalniamy i w razie potrzeby zatrzymujemy się z igłą wbitą w materiał, tutaj zaokrąglenie powinno być równe i dokładne bo tylko wtedy po przewróceniu kąt nam się ładnie ułoży. Górnego boku, który trafi pod lamówkę nie należy zszywać. Przy zaokrąglonym kącie po przeszyciu warto jeszcze ściąć nadmiar materiału. Następnie przewracamy trójkąt na prawą stronę, pomagając sobie ołówkiem i ładnie rozprasowujemy.Gdy wszystkie sześć trójkątów zszyjemy i rozprasujemy możemy zabierać się za przyszycie ich do lamówki. Polecam gotową lamówkę bo jest z nią dużo mniej pracy. Może też być szeroka taśma bawełniana typu jodełka. Jeśli chcemy samodzielnie zrobić lamówkę to kroimy ze skosu 2-metrowy pasek o szerokości 6 cm, zaprasowujemy na pół a później powstałe połówki jeszcze raz na pół pod spód. Jeśli szyjesz girlandę po raz pierwszy koniecznie przyfastryguj albo przypnij szpilkami trójkąty do lamówki.
Od brzegu lamówki odmierz około 50 cm i zaznacz to miejsce znikającym flamastrem. Od tego miejsca będą przyszywane trójkąty. Trzeba je zostawić, żeby było za co zamocować girlandę.
To czy zszyjesz lamówkę na całej długości zależy od ciebie. Możesz tego nie robić jeśli wolisz końce rozłożone, jednocześnie ścieg zszywający dwie części lamówki warto rozpocząć kilka centymetrów przed pierwszym trójkątem. Trójkąty przyfastrygowane do lamówki zszywamy za jednym zamachem prowadząc szew podstawowy 2-3 mmm od dolnej krawędzi lamówki.
GOTOWE!!!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...